WSPÓLNIE DLA BEZPIECZEŃSTWA NA STOKU – RÓWENIŻ NA WARMII I MAZURACH
Na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie nastąpiła uroczysta inauguracja kampanii informacyjno-edukacyjnej „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” objętej patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W uroczystej inauguracji uczestniczyli Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki, Dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji – insp. Dariusz Minkiewicz, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie mł. insp. Arkadiusz Sylwestrzak oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Warmia i Mazury, z czego nie wszyscy mogą sobie zdawać sprawę, to region atrakcyjny turystycznie przez cały rok. Oprócz tysiąca jezior, pojawiło się tu wiele miejsc i obiektów, z których mogą korzystać amatorzy sportów zimowych. Dlatego musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, mówią jednym głosem samorządowcy i policjanci.
Warmia i Mazury atrakcyjne nie tylko latem
Warmia i Mazury to niewątpliwie region bardzo atrakcyjny turystycznie. Zainteresowanie to dotyczy już nie tylko wypoczynku wakacyjnego, ale także zimowego. Wraz z coraz prężniej rozwijającą się infrastrukturą służącą uprawianiu sportów zimowych, region ten przyciąga coraz więcej amatorów narciarstwa, co wiąże się z koniecznością zapewnienia tej grupie bezpieczeństwa. Tylko mrągowski ośrodek sportowy na Górze Czterech Wiatrów szacunkowo w sezonie zimowym w ubiegłych latach gościł od 20 do 60 tysięcy amatorów narciarstwa.
Zjazdy pod okiem policyjnych narciarzy
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jak i gości odwiedzających region, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie przeszkoliła policjantów, którzy pełnić będą codzienną służbę na terenie stoków narciarskich województwa. Zadania służbowe tych funkcjonariuszy, oprócz obecności i dbałości o bezpieczeństwo narciarzy, koncentrować się będą na zagadnieniach profilaktycznych.
Policyjnych narciarzy będzie można spotkać na terenie:
– Góry Chrobrego w Elblągu,
– Wyciągu Narciarskiego w Okrągłym,
– Pięknej Góry w Gołdapi,
– Kurzej Góry w Kurzętniku,
– Góry Czterech Wiatrów w Mrągowie
– Wyciągu Narciarskiego Kartasiówka w miejscowości Ruś.
Od dzisiaj (31.01.2017) policjanci wyruszą na stoki narciarskie Warmii i Mazur. Funkcjonariusze ci, prywatnie amatorzy sportów zimowych, na co dzień pełniący służbę w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie, przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne. Służba pełniona na stoku, z oczywistych powodów, ma zupełnie inny charakter. Dlatego zależy nam na tym, aby policjanci byli bardzo dobrze przygotowani zarówno pod kątem egzekwowania przepisów prawa, przeprowadzania interwencji, ale także edukowania dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie bezpiecznych zachowań podczas uprawiania sportów zimowych – powiedział mł. insp. Arkadiusz Sylwestrzak Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nadzorujący pion prewencji – Na Warmii i Mazurach trwają ferie. Służby policyjnych narciarzy to kolejny element realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w tym czasie.
Samorządy, przedsiębiorcy i policja – partnerzy na rzecz bezpieczeństwa
Służby policyjnych narciarzy to po raz kolejny dowód słuszności tezy, że bezpieczeństwo to wspólna sprawa policji, władz samorządowych i lokalnych przedsiębiorców. Policyjne patrole czuwające nad bezpieczeństwem amatorów sportów zimowych zostały wyposażone dzięki środkom, które na ten cel przeznaczył Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Funkcjonariusze mogli się szkolić na Górze Czterech Wiatrów dzięki samorządowi Mrągowa oraz lokalnym przedsiębiorcom, którym zależy na bezpieczeństwie, w związku z czym użyczyli policjantom obiekt i sprzęt.
Profilaktyka, konkursy i nagrody
Uroczysta inauguracja kampanii informacyjno-edukacyjnej „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” oraz służb policyjnych patroli narciarskich jest okazją do nauki o zimowym bezpieczeństwie, można tu spotkać policyjnych profilaktyków, dzielnicowych, funkcjonariuszy ruchu drogowego, których zadaniem jest edukacja młodszych i starszych narciarzy. Każdy może zobaczyć policyjny poduszkowiec, który funkcjonariusze wykorzystują podczas akcji ratowniczych prowadzonych w trudno dostępnych terenach, np. na oblodzonym jeziorze. Można również sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Instruktorzy i policjanci przygotowali konkursy, w których uczestnicy będą walczyć o nagrody ufundowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.
Stok nie jest dla bałwanów
„Stok nie jest dla bałwanów” – to nazwa konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, którego organizatorem jest Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, a który służy promocji właściwych zachowań na stoku. Niemniej jednak, każdy narciarz musi pamiętać o przestrzeganiu regulaminu obiektu oraz przepisów prawa obowiązujących na stokach, a szczególnie tych wynikających z Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Osoba, która nie ukończyła 16 roku życia na zorganizowanym terenie narciarskim ma obowiązek jeździć wyłącznie w specjalnym kasku ochronnym. Karę poniesiemy także jeśli będziemy jeździć na nartach lub desce snowboardowej po alkoholu lub środkach odurzających.
Każdy amator sportów zimowych, zanim ruszy na stok, powinien zapoznać się, a później respektować zapisy Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).
Może to Ci się spodoba
Jak możesz wspierać proces rehabilitacji po operacji chirurgicznej?
Po operacji chirurgicznej twoje ciało przechodzi przez intensywny proces regeneracji. To ważny moment, w którym nie tylko należy przestrzegać zaleceń lekarza, ale również podjąć pewne dodatkowe kroki, by wspomóc ten
JESTEŚMY PO TO, ABY POMAGAĆ – POLICJANCI GOTOWI DO NAJWIĘKSZEJ IMPREZY W REGIONIE
Po raz kolejny na szutrowych drogach naszego regionu odbędzie się wielkie święto fanów motoryzacji – Orlen 74 Rajd Polski. To najbardziej prestiżowe wydarzenie w sportach motorowych w naszym kraju co
Jak wybrać dobrego detektywa? W jakich sprawach może pomóc?
Czy dobrym detektywem jest ten, który chwali się stuprocentową skutecznością czy może ten, który realnie jest w stanie spojrzeć na sprawę klienta i określić szanse na pozytywne zakończenie sprawy? O
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!