Jakie studia ekonomiczne wybrać?
Maj zbliża się już wielkimi krokami, a wraz z nim matury oraz wybór kierunków studiów. Obecnie wiele uczelni oferuje studia ekonomiczne, ale czym w praktyce warto kierować się w czasie wyboru konkretnego kierunku oraz szkoły? Dzisiaj przedstawiamy krótki poradnik dotyczący tego czym warto się kierować podejmując takie decyzje.
Obierz kierunek: studia ekonomiczne mają wiele odsłon
Studia ekonomiczne to często pojęcie, które może być bardzo różnie rozumiane. Wiele uczelni w Polsce ma wydział ekonomiczny, a na nim nie tylko sam kierunek o wdzięcznej nazwie „Ekonomia”, ale również np. finanse i rachunkowość, zarządzanie czy kierunek prawno-biznesowy. Obecnie oprócz tych czterech „standardów” na wydziałach związanych z ekonomią oraz matematyką pojawiają się też np. analizy gospodarcze, ekonometria, analizy biznesowe, rynki finansowe, analityka biznesu i inne. Te bardziej nowoczesne kierunki mają mniej ogólny charakter, ponieważ na ekonomii czy finansach i rachunkowości czasami występują jako pojedyncze przedmioty zaliczane w ciągu jednego semestru (np. ekonometria).
Matura: jakie przedmioty zdajesz? To ma znaczenie
Zanim wybierzesz przedmioty maturalne dobrze byłoby zastanowić się nad tym w jakim mieście, na jakiej uczelni i jaki kierunek chcesz studiować. Studia ekonomiczne to mało precyzyjne pojęcie, a od tego gdzie konkretnie chcesz się uczyć zależy to, jakie przedmioty będziesz zdawać na maturze. Rekrutacja na studia wygląda w różny sposób w zalerżności od kierunku i uczelni. Czasami na kierunki stricte ekonomiczne wystarczy dobrze zdana geografia oraz język angielski, ale zdarza się też, że przy rekrutacji brany pod uwagę jest również drugi język lub matematyka. Szczegółowe zasady tego, w jaki sposób liczone są progi punktowe oraz jakie przedmioty są punktowane znajdziesz na stronie internetowej uczelni. Takie dane można zazwyczaj odnaleźć w zakładkach „Dla kandydatów” lub po prostu „Rekrutacja na studia”.
Politechnika, uniwersytet, a może szkoła prywatna? Opcji jest wiele
Obecnie studia ekonomiczne są bardzo popularnym wyborem, dlatego też bardzo wiele uczelni je prowadzi. Wśród nich można wyróżnić uniwersytety przymiotnikowe, czyli po prostu ekonomiczne, ale też politechniki czy szkoły prywatne. Weź pod uwagę to, że często w zależności od miejsca, jakie wybierzesz sobie do studiowania, nacisk na różne przedmioty może być różny. Na politechnikach i innych uczelniach typowo technicznych więcej godzin może być poświęcone w planach na matematykę, ekonometrię czy też przedmioty stricte informatyczne, w szkołach związanych bardziej z biznesem może być nacisk bardziej na praktyczne umiejętności związane z negocjowaniem czy języki. Wiele tutaj zależy od uczelni. Aby sprawdzić jak jest naprawdę warto rozmawiać ze studentami, nawiązywać kontakty oraz… sprawdzać plany studiów.
Plan studiów: wszystko, co powinieneś/aś wiedzieć
Plany studiów to często długie tabele lub pliki z konspektami przedmiotów, jakie są wykładane na danym kierunku w konkretnym roku akademickim. Jeżeli chcesz sprawdzić przed rekrutacją ile godzin matematyki będzie na finansach i rachunkowości, sprawdź to na stronie wybranej przez Ciebie uczelni. W ten sposób możesz skontrolować to, czego naprawdę nauczysz się w trakcie studiów i w jakim wymiarze godzinowym. Dzięki temu wybór uczelni oraz kierunku może być dla Ciebie łatwiejszy.
Więcej na temat studiów ekonomicznych znajdziesz na stronie https://www.ssw-sopot.pl/ekonomia/
Może to Ci się spodoba
Program PIT 2016 – ułatwienie w rocznym rozliczeniu podatku.
Coraz popularniejszą formą rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych jest wypełnianie i wysyłanie deklaracji PIT przez Internet. Ministerstwo Finansów poprzez platformę Portal Podatkowy umożliwia podatnikom skorzystanie z szerokiego zakresu
DR Construct – Wiemy, Jak Stworzyć Idealną Przestrzeń Magazynową w Postaci Komórek Lokatorskich
Komórki lokatorskie są coraz bardziej popularne na rynku budowlanym i zyskują na znaczeniu. To idealny dodatek do mieszkań, biur i innych obiektów jako dodatkowa przestrzeń magazynowa. Właściciele mieszkań mogą wykorzystywać
CHCIAŁ ZAOSZCZĘDZIĆ 12 ZŁOTYCH. TERAZ ODPOWIE ZA OSZUSTWO
Kara nawet 8 lat pozbawienia wolności grozi 43-letniemu mieszkańcowi Olsztyna, który w jednym z marketów przekleił ceny na produktach. Mężczyzna, chciał w ten sposób zaoszczędzić 12 zł. Przy okazji wyszło
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!